TEOG’un Yerine Gelecek Sistem Belli Oldu! İşte Detaylar

Yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği ‘TEOG’un yerine hangi sistem gelecek’ sorusu cevabını buldu. Yeni gelecek bu sistem ilk defa 2018-2019 yılında uygulanacak. bu yıl geçiş yılı olacak. Bu yıl son kez merkezi sınav sistemi uygulanacak. Bu sınava göre sınavdan aldığı puanın %70 i diploma notunun ise %30’u alınarak öğrenciler liselere yerleştirilecekler.

Gelecek Yıl Sınav Nasıl Olacak?

Gelecek yıl ise sınav İl milli eğitim müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilecek. Bu yeni sisteme göre il milli eğitim müdürlükleri kendi sınavını kendisi düzenleyecek. Böylelikle merkezi sistem sınav kaldırılmış olacak. Ancak sınavsız bir şekilde liselere girmek mümkün olmayacak

 

Sorular Nasıl Hazırlanacak?

İl milli eğitim müdürlüğü bünyesinde yapılacak olan bu sınavın soruları bakanlık havuzundan seçilerek sorulacak. böylelikle daha güvenli ve şeffaf bir sınav süreci geçirilmesi planlanıyor.

Bu sınavlara öğrenciler 6,7 ve 8. sınıfta girecekler.

Öğrencilerin bu 3 sene boyunca girdiği sınavların ortalaması alınarak istedikleri okula puan sıralamasına göre yerleştirilecekler.

Sınavlarda test sorusunun yanı sıra açık uçlu sorularda sorulacak.

Öğrencilerin liseye girişte 6. ve 7. sınıftaki yıl sonu ortalamasının yüzde 60 ı, 8. sınıftaki ortalamanın %20 si alınarak tercih etmeleri durumunda fen lisesi gibi okullara yerleşecekler.

Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler puanları doğrultusunda evine en yakın istedikleri okula yerleşecekler.

 

Bu sınavın isminin Milli İzleme Sınavı veya Liseye Giriş Sınavı olması bekleniyor.

Milli İzleme Sınavı Nedir?

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: