Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek İçin 9 Altın Kural

Çocukların kitap okuması hem akademik hem de psikolojik gelişimleri için son derece önemli. Kitap okumayı eğlenceli hale getirerek çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırabilir. Peki çocuklara nasıl kitap okuma alışkanlığı kazandırırız?

  1. Öğrenme taklit ile gerçekleşir ve çocuklar çok iyi birer gözlemcidirler. Bir çocuğa kitap okumayı sevdirmek istiyorsanız ona örnek olmalısınız. Sizin kitaba ne kadar değer verdiğinizi çocuğunuza eylemlerinizle göstermek ve hissettirmek zorundasınız. Eğer sizi örnek olmazsanız ondan kendi kendine kitap okuma alışkanlığı kazanmasını bekleyemezsiniz.
  2. Bazı çocuklar çok zor okurlar okumak onlara çok zor gelebilir. Evde tüm ailenin ortak olarak kitap okuma saati belirlerseniz çocuğunuz ister istemez zamanla size ayak uydurmak zorunda kalacaktır.
  3. Çocuğunuza harçlık verirken ona kitap için ayrı bir para verebilirsiniz ve belli bir seviyeye ulaşınca beraber kitap alabilirsiniz. 1. Çocuğunuza bir birey olduğunu hissettirin. Onu sevdiği bir çocuk dergisine üye yaparak onunda kendine ait bir dergisi ve onu da birey olarak kabul eden birilerini olduğunu gösterin.
 2. Ona özel bir kitaplık hazırlayın. Çocuklar bir şeyi kendine ait hissedip sahiplendiğinde onunla daha çok ilgilenirler.
 3. Etkinlik olarak onunla kütüphaneye giderek üyelik yapıp kitap alıp orada sessizce birlikte okuyabilirsiniz.
 4. Çocuğunuzdan tavsiye isteyin. Onun size önerdiği kitabı okuyun ve içinde geçen bölümleri onunla paylaşın beraber bu kitap üzerine sohbet edin.
 5. Onu kitapların sahibi hissettirin. Çocuğunuza özel bir logo veya işaret belirleyin. Bunu her aldığı yeni kitaba koyun, böylelikle kendine ait hissedecektir.
 6. Okuduğunuz kitaplardan bazı bölümleri canlandırarak onunla keyifli vakit geçirin. Böylelikle hem yaratıcılığı artacak, taklit yeteneği gelişecek ve kitapların yeni sayfasını okumak için heyecan duyacaktır.

Akıcı okuma ve okuma anlama desteği için TIKLAYINIZ.

1.Sınıf Çocuklarına Nasıl Ders Çalıştırılır?

2 thoughts on “Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmek İçin 9 Altın Kural

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: