Çocuklara Kodlama Öğreten Oyun:KODRİS

Çocuklarımızın iyi bir geleceğe sahip olmasını her anne baba ve her vatandaş çok istiyor. Teknoloji hayatımızı bir çok alanda kolaylaştırıyor ve bizlere yenilikler sunuyor. Gelecekteki çocukların teknoloji kullanımı bugünkünden çok daha fazla olacağı düşünüldüğünde bu teknoloji eğitiminin kaçınılmaz olduğu anlaşılıyor. Her çocuğun teknolojiye bilgisayara ve tablete olan ilgisi oldukça yüksek. Kodris işte tam da bu ilgiden ve gelecekten yola çıkarak oyunlaştırılmış kodlama eğitim programı geliştirdi. Bu programı 8-16 yaş arasındaki çocuklar kullanacaklar.

Kodris çok ileri düzeyde bilgisayar becerisi kazandırmak amacıyla ilköğretim 8. Sınıfa kadar öğrencilerin algoritmik düşünme becerisini geliştirmeyi hedefleyerek bu platformda e öğrenme fırsatı oluşturmaktadır.

Şu an günümüzde nasıl İngilizce bir dünya diliyse gelecekte de uzmanlar kodlamanın böylesine evrensel bir dil olacağını söylüyor. Bu eğitimi alan çocuklar hem sistemli düşünmeyi öğreniyorlar, hem de problem çözme becerisini geliştiriyorlar. Olaylara farklı açıdan bakmayı da sağlayan Kodris bunu nasıl yapıyor derseniz Algoritma mantığını öğrenen çocuklar her şeyin belirli bir düzen içerisinde gerçekleştiğini öğrendikten sonra işlemlerin

Öğrenecekleri bu kodlama çocuklara sadece bilgisayar becerisi kazandırmakla kalmayıp günlük hayatta da bakış açılarını değiştirip daha yaratıcı olmalarını sağlıyor. Böylelikle karşılaştıkları problemleri daha akılcı ve yaratıcı düşünerek çözebiliyorlar.

Eleştirel düşünme, algoritmik düşünme bir çok Avrupa ülkesi ve Amerika’da eğitim sistemlerinin temelini oluşturmakta. Bu ülkelerde çocuklara bilgiyi ezberletmiyorlar, çocuklara eleştirel düşünmeyi öğretiyorlar. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin, bu gelişmiş ülkeleri yakalayabilmesi için çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren kodlama ile birlikte eleştirel ve analitik düşünme becerilerini öğretmeliyiz. Bundan sonraki gelecekte bir sonraki dönemin ‘apple’ ı bir sonraki dönemin ‘Microsoft’ u neden bizim ülkemizden çıkmasın? Ülkemizde milyonlarca çocuk var bunlara erken yaşta eleştirel düşünme ve kodlama öğretebilirsek bir sonraki yüzyılın teknoloji dehaları bizim ülkemizden çıkabilir.

Kodris’in online kodlama platformu ile çocuklar; algoritma kurmayı, kurulan algoritmayı kodlamayı, bilgisayar gibi düşünme temeline dayanarak analitik düşünebilmeyi, programlı ve değişkenleri dikkate alarak işlemler yapabilmeyi, problemler için en kısa yoldan çözüme ulaşmaya yönelik, problem çözme yeteneğini geliştirmeyi öğrenmek gibi yetkinliklere sahip alacak.

 

2 thoughts on “Çocuklara Kodlama Öğreten Oyun:KODRİS

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: