ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ EĞİTİMİ TARİHÇESİNİN ÖZETİ

 Frobel
Okulun AmacıÇocuğun gelişimini desteklemek ve onun evrelerle ilgili kavramları, özellikle bütünlüğü anlamasına yardım etmektir. Amaç kişileri değiştirmek değildir.
Ders ProgramıDers programını; doğa çalışmaları, insan-tanrı-doğa bütünlüğünü sembolize eden materyaller, el etkinlikleri, aritmetik, yazma, peri masalları anlatma üzerinde yoğunlaşmaktaydı.
Öğretmenin RolüÖğretmen daha az öğretici ve daha çok çocukları izleyici olarak hareket etmesi gerektiğine inanıyordu. Öğretmenler donanımlı olmalı, yol göstermelidir.
 Mc Millan
Okulun AmacıTemel amaç; zengin ailelerin çocuklarına sağladıkları olanakları, yoksul çocuklara da sağlamaktı. Okul küçük çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklemek amacındaydı. Anaokulunda eğitim ve öz-bakım birleştirilmişti.
Ders ProgramıDers programını; Beslenme, temizlik, açık hava ve sağlıklı çevrede yaşama oluşturuyordu. Bunun yanı sıra algısal motor gelişim üzerinde duruluyordu. Hayal gücünün geliştirilmesine fazlasıyla önem veriliyordu. 5 yaşından itibaren okuma-yazma ve aritmetikte öğretiliyordu.
Öğretmenin RolüÖğretmenler öğretme etkinliklerinin yanı sıra birer hemşire gibiydi.
 Montessori
Okulun AmacıOkul, gecekondu bölgesindeki çocukların gelişimini sağlamak amacıyla açıldı.
Ders ProgramıÇocukların bulundukları evrelerde genel gelişimlerini desteklemektir. Programda duyusal-motor, zihinsel, dil, bahçıvanlık, doğa çalışmaları yer almaktadır.  
Öğretmenin RolüÖğretmen insan gelişimini öğrenen kişi olmalıdır. Öğretmen az ve düzgün konuşmalıdır. çocukları gözleyerek gerektiğinde çocuğa araçlarla ne yapılacağını göstermelidir. Öğretmenler donanımlı olmalı, yol göstermelidir.
 Owen
Okulun AmacıDiğerlerinden farklı olarak, okulu çocukları iyi alışkanlıklara sahip olacak şekilde eğitmek amacını gerçekleştirmek için açtı.
Ders ProgramıOkuma-yazma-anlama, tarih, coğrafya, hayvan ve bitki alemi, aritmetik çalışmalarından oluşuyordu. Programla hedeflenen çocukların her konuda mantıklı karar almada yeterli hale gelmelerini sağlamaktı. Ortaklık ve paylaşımın önemi üzerinde duruluyordu.
Öğretmenin RolüÖğretmen, çocukları davranışları nedeniyle ne cezalandırıyor ne de ödüllendiriyordu. Öğretmen çocuklara davranışlarının sonuçlarını gösteriyordu.

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: