Kaynaştırma Öğrencisini Sınıfla Bütünleştirebilmek İçin 8 İpucu

Kaynaştırma öğrenci sayısı her geçen gün artıyor neredeyse her sınıfta bir tane kaynaştırma öğrencisi mevcut.

Bu öğrencilerin sınıfa uyum sağlaması ve akranlarının onu kabul etmesi hemen olacak bir şey değildir. Bu süreç bir planlamayı da beraberinde getirir. Öğrenci bu sınıfa başlamadan önce öğretmen eğitimi, sonra öğrencilerin eğitimi personel eğitimi ve kaliteli bir bireysel eğitim programı olmalıdır.

Normal gelişim gösteren öğrenciler sınıflarında kaynaştırma öğrencisinin bulunmasından endişe duyabilir veya onun hakkında yanlış düşüncelere sahip olabilir.

Kaynaştırma öğrencilerinin yeni sınıflarına uyumunu kolaylaştıracak ipuçlarını sıraladık, bu maddeler diğer öğrencilerin kaynaştırma öğrencisini kabul etmesini de kolaylaştırır.

 1. Temel Prensipleri Oluşturun

Sınıf tartışmalar sırasında belirli ve net kurallarınız olsun kimse kimseyi ezmeye aşağılamaya çalışmaya kalkışmasın. Öncelikle öğrencilere şunları öğretin:

 • Herkes bir yerlere ait olmak ve bir şeyler yapmak istiyor
 • Herkes farklı
 • Herkesin güçlü yönleri ve zayıf yönleri vardır
 1. Her Öğrenci Paylaşımda Bulunsun

Tüm öğrencilere kendilerini, güçlü yönlerini ve kendi düşüncelerini anlatma fırsatı verin. Başkalarının soru sormasına izin verin.

 1. Mitleri Boşaltın

Kaynaştırma öğrencileri için oluşan kötü düşüncelerden kurtulun. En önemlisi:

 • Sizin onların yapabildiklerine odaklanmanızı engelleyen engelleri kaldırın.
 • Fiziksel bir engellilik, kişinin zekasını belirlemez.
 • Engelli insanlar her şeyden önce insandır.
 1. Yardım Alın

Sınıfın birbiriyle etkileşim kurması ve öğrenciler için önemli olan konuları öğrenmesi için kendi alanında uzman kişileri sınıfa davet edin. Örneğin, bir öğrencinin fıstık alerjisi varsa, bir doktor veya hemşireyi alerjiler ve fıstık ürünlerini sınıftan uzak tutmanın önemi hakkında konuşmaya davet edin.

 1. Toplumdaki Engellilerden Bahsedin

İlerleyen yaşamımızda bir noktada mutlaka engelli bir kişinin yanında çalışacağız, alışveriş yapacağız. Belki de aile bireylerinden biri bu durumda olacak.

 1. Ünlüleri Vurgulayın

Engelli ünlü kişileri anlatın ve topluma ilham kaynağı olduklarını ve insanlık için yaptıkları katkıları vurgulayın.

 1. Engellilik Farkındalığı Dersleri Verin

Engellilik bilinci dersleri vererek öğrencilerin engelli insanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarına fırsat tanıyın .

 1. Olumlu Bir Sınıf Oluşturun

Okul yılı boyunca olumlu bir sınıf topluluğu kurun ve devam ettirin. Birbirinize saygı göstermeli, uygun dili kullanmalı ve proaktif sosyal beceriler geliştirmeliyiz.

Unutmayın, bu takdir hakkı, engelli öğrencinin ihtiyaçlarını başkalarıyla tartışırken kullanılmalıdır. Yukarıdaki stratejilerin herhangi birinden önce öğrenciyle yapılan bir konuşma, öğrencinin engelliyle ilgili bilgileri paylaşmanın ne kadar rahat olduğunu belirleyebilir. Bilgi paylaşımı engelli öğrenciyi “gösteri” yapmaya değil, başkalarına sınıfta katılmak ve öğrenmek için öğrencinin neye ihtiyaç duyduğunu anlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

 

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: