Okul Öncesi Dönemde Eğitim Kurumlarının Önemi ve yararları

Kadının çalışma hayatına atılmasıyla birlikte çocuğunu güvenle bırakabileceği kurum ihtiyacı doğmuştur.

            Ayrıca çağdaş yaşamla birlikte, apartmanlarda yaşama zorunluluğu, trafik karmaşası, çocukları evin dışındaki arkadaşlarıyla oynamaktan alıkoymuştur. Oyunun toplumsal hayatın başlangıcındaki temelin oluşumunu olumsuz yönde etkilemiştir. Bu bakımdan okulöncesi eğitim kurumları, çocuğun içinde yaşadığı toplumsal çevrenin temel kavramlarını ve temel alışkanlıklarını kazandırma, temel ilişkilerini düzenleme ve deneyimlerini zenginleştirme açısından da önem kazanmıştır.

            Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocuğun toplumsal ve duygusal gelişiminin yanı sıra, uygulanan programlar sonucunda yetenekleri doğrultusunda yaratıcılığı ile, zihinsel gelişim kapsamına giren kavram geliştirme, algılama, belek, dikkat, problem çözme, düşünce üretebilme gibi zihinsel süreçleri de gelişir.

            Nitelikli bir okul öncesi eğitim kurumu, çocuğun ailesi dışında karşılaştığı planlı denetimli ve kurallı eğitimin ilk basamağıdır. Burada çocuk odak olarak alınarak gelişim özelliklerine ve yeteneklerine göre hazırlanan ve özgür bir ortam içerisinde, esnek olarak uygulanan bir programla, temel eğitime hazırlanır.

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: