Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar İçin 10 Öneri

Özellikle küçük yaştaki çocukların ailelerinden ayrılıp okula gitmek istemeyebiliyorlar. Bazen de sınıf değişikliği öğretmen değişikliği ve başarısız hissettikten sonra okula gitmek istemiyorlar işte böyle durumlarda neler yapılmalı nasıl yaklaşmalıyız bu yazımızda bunları ele alacağız.

Çocuklar yeni sınıfına yeni okuluna ya da yeni öğretmenine alıştırılırken sıcak içten ve samimi olunmalı. Çocuklarla konuşurken sakin ve sevecen bir ses tonuyla konuşmaya özen gösterilmeli. İşte sizin için derlediğimiz 10 öneri

  • Okulu gitmeyi ihtiyaç hissettirin.

Çocuk okula gitmenin bir gereklilik olduğunu anlamalı. Okula gittiğinde yeni şeyler öğrenip hayatında kullanacağını çocuğunuza anlatmalısınız.  • Merak uyandırın.

Okul hakkında acaba bugün ne öğreneceksin ben çok merak ediyorum geçen gün şunu öğrenmiştin ya hatırlıyor musun ne kadar da güzeldi acaba bugün ne öğreneceksin?

  • Kendi yaşadığınız sıkıntılardan bahsedin.

Ben de senin yaşındayken okula gitmek istemiyordum. Daha sonra annem okulun çok harika bir yer olduğunu söyledi sonra ben de okula gittim bir sürü güzel arkadaşım oldu çok güzel oyunlar oynadık..

  • Okula gitmek istemeyen ama sonra okulu seven bir çocuğun olduğu bir hikaye anlatın.

Bir gün küçük mızmız bir çocuk varmış hiç ama hiiç okula gitmek istemiyormuş sonra bir gün okula gitmeye karar vermiş. Gitmiş bakmış ki okul ne kadar güzel bir yer çocuklar oyun oynuyorlar, ip atlıyorlar, arkadaşları var. Sonra küçük mızmız çocukta okula gitmeye karar vermiş ve okula gittiğinde çok eğlenmiş bir çok yeni arkadaşı olmuş yeni oyunlar öğrenmiş..

  • Çocuğunuzun o başarısızlığının geçici olduğunu ilerde çok daha başarılı olacağını anlatın.

Tanınmış ve ünlü birilerinden örnek verin. Einstein da küçükken hiç okula gitmek istemiyormuş. Sonrasında okula gitmiş ve çok başarılı olmuş.

  • Ödevi bir tehdit unsuru olmaktan çıkartın.

Çocuğunuz ödev yapmak istemediğinde öğretmen ve arkadaşlarının tepkisinden dolayı okula gitmek istemeyebilir. Bu konuda çocukla inatlaşmamalı ona yol gösterip örnek olmalısınız. Çocuğunuz ödev yaparken sizde onunla beraber oturup ödev yapıyormuş gibi yapabilirsiniz.

  • Okulda neler yaptığı hakkında konuşun.

Okuldan eve döndüğünde çocuğunuza neler yaptığını sorun. Onunla ilgilenin ve onun okulda neler yaptığını merak edin ve buna yönelik sorular sorun.

  • Okula gittiğinde siz evde neler yapacağınızdan bahsedin.

O evde yokken sizin neler yapacağınızdan bahsedin. Çocuklar bunu çok merak ederler. Evde bir kardeş varsa bu merak daha da artabilir.

  • Okula gitmediğinde diğer sınıf arkadaşlarının okulda olduğundan bahsedin.

Diğer arkadaşların okulda yeni oyunlar öğrenip öğretmeniyle oynuyorlar sen burada akşama kadar oturup sıkılacaksın. Eminim arkadaşların ve öğretmenin de senin orda olmanı çok istiyorlardır.

  • Küçük ödüller verin.

Çocuğunuz okula giderken veya okuldan döndükten sonra ona küçük hediyeler verin. Bu hediyeleri verirken ona bunu neden verdiğinizi betimleyerek anlatın.

Okuma yazma sorunları ve çözüm önerileri için TIKLAYINIZ.

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: