ÖSYM Başkanı YKS Hakkında Merak Edilenleri Cevapladı

Üniversiteye hazırlanan yüzbinlerce adayın aklımda soru işareti olan kısımlar hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Mahmut Özer, geçen yıl bir çok öğrenciyi mağdur eden, okul önlerinde sinir krizleri görüntüleri oluşturan 15 dakika kuralının bu yıl yapılacak YKS sınavında kaldırıldığını söyledi. Sınav başvurularının mart ayında sınavın okul bitiminde Ramazan bayram tatilinden sonra gerçekleşeceğini söyledi. Öğrencilerin sürekli şikayet ettiği sınav ücretlerinde indirime gidileceğini belirten Özer, sınav süresinin de uzatılacağını aktardı.


09.45 YERİNE 10.00
15 dakika kuralı kalktı. Adaylarımız 10.00’dan itibaren sınava giremeyecek. Yani 09.45 kuralını uygulamayacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00, bu saatten sonra gelenler alınmayacak.

 

SINAV ÜCRETİ DÜŞTÜ
Sınav ücreti daha önce 160 TL civarındaydı. Biz iki sınav için 120 TL almayı planlıyoruz. YGS’de 60 TL, LYS’nin her biri 40 TL idi. Bir öğrencinin cebinden yaklaşık 160 TL çıkıyordu. Şimdi daha az çıkacak.

SINAV SÜRESİ UZADI
Sınavın usul ve esaslarını YÖK belirler. En kısa zamanda ayrıntılı açıklama yapılacak. Bu yıl sınavların süresi geçen yıl YGS’deki süreden fazla olacak. Birinci sınav 100 dakika civarında, ikinci sınav ise 160-200 dakika arasında olacak, 180 dakika da olabilir.

BAŞVURULAR MARTTA
Sınav için mart ayında başvuruları alacağız. Ramazan Bayramı sonrasında sınavı yapmayı planlıyoruz.

AÇIK UÇLU SORULAR SADECE İLK SINAVDA
İkinci oturumda açık uçlu soru olmaması için çalışıyoruz. Belki ilk sınavda Türkçe ve matematikte birer tane açık uçlu soru olabilir.

 

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: