Otizmli Çocuk Dünyanın En Büyük Titanik Legosunu Yaptı

Titanik yolcu gemisinin Lego’dan yapılmış en büyük modeli, İzlandalı 10 yaşındaki otizmli bir çocuk tarafından toplam 700 saatte – 11 ay – tamamlandı. Bugün 15 yaşında olan Brynjar Karl Bigisson’ın 56,000 Lego parçasından yaptığı bu çalışma Amerika’daki Titanik Müzesi’nde sergilenecek.Brynjar, 8 metre uzunluğunda ve yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki Titanik modelini şöyle anlatıyor: “Bazen kitapçıktaki talimatlardan yaptım, bazen de kendi hayal gücümü kullandım.”Bir dönem trenlere tutkuyla bağlı olan Brynjar, büyükbabasıyla balığa çıktıktan sonra gemilere ilgi duymaya başladı. 10 yaşına geldiğinde ise Titanik’le ilgili her şeyi biliyordu artık.“Annemle Danimarka’daki Legoland’e gittiğimde ünlü binaların, uçakların ve gemilerin büyük modellerini gördüm. O zaman kendi dev Lego modelimi yapmaya karar verdim,” diyor Brynjar.

Duyu Bütünleme Nedir?

Proje aslında tam bir aile projesi. Mühendis büyükbabası ve annesinden de destek alan Brynjar, “Eğer annem rüya projemi desteklemeseydi, asla gerçeğe dönüştüremezdim,” diyor.Onca Lego’yu ailesinin ve arkadaşlarının bağışlarıyla alan Brynjar, Titanik modelini inşa ederken otizmini tüm benliğiyle kucaklayabildiğini söylüyor. Projeye başlamadan önce iletişim sorunları yaşadığı için kendini mutsuz ve yalnız hisseden Brynjar, bugün yüksek bir özgüvene sahip olduğunu ve başarısıyla ilgili röportajlar vermekten mutluluk duyduğunu anlatıyor.

“Projeye başladığım dönemde okulda attığım her adımda bana yardım eden biri vardı yanımda. Ama bugün hiç destek almadan eğitim alabiliyorum. Notlarım yükseldi ve sınıf arkadaşlarım beni akranları olarak görmeye başladılar. Seyahat etme, keşfetme ve yeni insanlarla tanışma fırsatım oldu,” diyor Brynjar. Brynjar’ın annesi, otizmi dolayısıyla oğlunun geleceğine karşı “kör” olduğunu ve otizm spektrumundaki çocukların karşılaşabilecekleri engellerden büyük endişe duyduğunu söylüyor. Bugünse otizmli çocukları olan ebeveynlerle gururla paylaşmak istediği bir şey var: Bu çocukların da hedeflerine ulaşması mümkün.“Çocuğunuz ilginç, çılgın ve büyük bir fikirle, hayalle ya da hedefle gelirse, yardımınıza ihtiyaç duyacaktır. Onları dikkatle dinleyin ve o hedefe ulaşmalarını desteklemenin yollarını arayın. Çocuğunuz için yapabileceğiniz en harika yatırım bu olabilir,” diyor Brynjar’ın annesi Ludviksdottir. Dev Titanik legosu, Aralık 2019’da Amerika’daki Titanik Müzesi’nde demir alacak.

Çocuğum Hiperaktif mi? Yoksa Yaramaz mı?

Kaynak: eğitimpedia

One thought on “Otizmli Çocuk Dünyanın En Büyük Titanik Legosunu Yaptı

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: