Tv İzlemenin Çocuklar Üzerindeki Zararları

Her geçen gün artan teknoloji kullanımı hayatımızı birçok alanda kolaylaştırdığı gibi bazen de zorlaştırıyor ve olumsuz etkiliyor.

1 yaşındaki bebeğin elinde akıllı telefon, 2 yaşındaki çocukta tablet.. Ve telefonda oyun açabildiği için, tablette zor bir oyunun bir bölümünü geçtiği için gururlanan anne babalar. Daha önceki yazımızda çocuklarda tablet kullanımının olası sonuçlarını yazmıştık. Şimdi de erken çocukluk döneminde uzun süre televizyon izlemenin çocuklara ne gibi etkisi var onlardan bahsedeceğiz.

Otizmin tanımı yapılırken 3 yaşından önce ortaya çıkan.. diye başlar tanım. Otizmin sebebi tam olarak anlaşılmasa da bu konuda bazı çalışmalar mevcut. Otizmin ortaya çıkması için birçok nedenin bir araya gelmesi gerekmektedir.

Özellikle annelerin çocuğu eğitmek için televizyon karşısına oturtup bir şeyler öğrenmesini beklemesi, çocuğum daha çok yiyor diye televizyon karşısında yemek yedirmeye çalışması son derece tehlikeli davranışlardır.

3 yaş öncesinde, çocuklar uzun süre süre televizyon karşısında tek başına kaldıklarında, uzun süre reklam, film izlediklerinde ve müzik dinlediklerinde bazen ruhsal ve davranışsal problemeler ortaya çıkabilmekte. Bu problemlerin düzeltilmesinde zor ve uzun bir süreç olmaktadır.

Yukarıda saydığımız davranışları sergileyen anne ve babaları bir kez daha uyarıyoruz. Otizmin sebebi tam olarak bilinmese de anne ve babalarımızın bu konuda çok etkisi bulunmaktadır. Uzun süre televizyon karşısında bekleyen çocuklar risk gurubundadır.

Çocuklara televizyon açarken bir kez daha düşünelim!

 

 

Sen ne düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: